OUTDOOR FIXTURES 2018
 
Download pdf copy HERE
 
Fixture Secretary - Sue Mayo
 
 
Day Date   Versus Venue Game Dress Start
    APRIL        
Sat 21 Captain v Vice Captain H Mixed Wh 2.30 pm
Sun 22 Witney Town H 6 rinks mxd Wh 2.30 pm
Sat 28 Kidlington H 4 rinks mxd Wh 2.30 pm
Sun 29 South Oxford A 6 rinks mxd Wh 2.30 pm
Mon 30 BOL President v IPP H 1 green   1.00pm
             
    MAY        
Wed 2 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 2 West Oxford Ladies League v Banbury Central H 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 3 League Cup first round- A team V Charlbury A 4 rinks men    
Thu 3 League Cup first round- B team v Chipping Norton A 4 rinks men    
Sat 5 Marlow A 5 rinks men, 2 rinks  ladies Wh 2.00 pm
Sun 6 OBA 2 Wood singles H 2 greens   9.30 am
Wed 9 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 9 West Oxford Ladies League v West Witney H 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 10 A League v West Witney H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 12 Cheltenham A 5 rinks men 3 ladies triples Wh 2.30 pm
Sat 12 OBA V Northants, Middleton Cup Trial H 1 green   1.00 pm
Sun 13 Hagbourne H 5 mens triples Wh 2.30 pm
Sun 13 OBA 2 Wood singles H 1 green   9.30 am
             
             
Wed 16 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 16 Watlington A 5 triples mxd Gr 6.00 pm
Wed 16 West Oxford Ladies League v Carterton/Burford A 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 17 A League  Bye      
Sun 20 Ladies County Top Club -v- Banbury Central H   Gr 10.00 am
Sun 20 West Witney H 5 triples mxd Wh 2.30 pm
Wed 23 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 23 West Oxford Ladies League Bye      
Thu 24 Abingdon H 3 Ladies triples Wh 2.00 pm
Thu 24 A League v Headington A A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 24 B League v Thame H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 26 The Harold and Greta Winstone Memorial Trophy H   Gr 2.30 pm
Sun 27 BOL Walker Cup H 2 rinks   12.30 pm
Tue 29 Masonics On Hire H 1 green   2.00 pm
Wed 30 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 30 West Oxford Ladies League v Woodstock/Kidlington A 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 31 A league v Kidlington H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 31 B League v Headington B A 4 rinks men Gr 6.00 pm
             
    JUNE        
Sat 2 OBA Middleton Cup H 1 green   1.00 pm
Sun 3 Marlow H 5 rinks men 2 rinks ladies Wh 2.30 pm
Mon 4 Thame A 5 triples mxd Gr 2.30 pm
Wed 6 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 6 West Oxford Ladies League v Hanborough A 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 7 A league v Witney Mills A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 7 B league v Blackbird Leys H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 9 Cheltenham H 5 rinks men, 3 ladies triples Wh 2.30pm
Sun 10          
Mon 11 Dennyside (in aid of Helen and Douglas House) H 6 rinks men Wh 2.00 pm
Wed 13 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 13 Sussex v Gloucestershire (on Hire) H 1 green   1.30 pm
Wed 13 West Oxford Ladies League v Witney Town H 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 14 A league v Watlington H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 14 B league v Adderbury A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 16 Witney Town A 6 rinks men Wh 2.30 pm
Sat 16 BOL unbadged pairs H 1 green   9.30 am
Sun 17 Royal Household H 6 rinks mxd Wh 2.30pm
Wed 20 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 20 West Oxford Ladies League v Banbury Central A 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 21 A league v Banbury Central A A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 21 B League v Banbury Central B H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 23 OBA V Surrey - Middleton Cup H 1 green   1.00 pm
Sun 24 English Fire Service H 6 rinks mxd Wh 2.00 pm
Wed 27 Wednesday morning Bee League H   Gr 10.00 am
Wed 27 West Oxford Ladies League v West Witney A 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 28 A league v West Witney A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 28 B League v Thame A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 30 Woodstock H 5 mixed triples Wh 2.30 pm
             
    JULY        
Sun 1 Gloucester Spa A 5 rinks mxd Wh 2.30 pm
Tue 3 Lee on Solent Bowls Club -' Away Day' A   Wh 9.30 am
Wed 4 Wednesday morning Bee league H   Gr 10.00 am
Wed 4 West Oxford Ladies League v Carterton/Burford H 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 5 A league   Bye      
Thu 5 B League v Headington B H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 7 Chipping Norton H 4 triples mxd Wh 2.30 pm
Sun 8 President's Day H   Wh 3.00 pm
Tue 10 Ellen Clarke Ladies Open Triples H   Wh 9.30 am
Thu 12 A league v Headington A H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu  12 B league v Blackbird Leys A 4 rinks men Gr 6.00pm
Sat 14 Sobell House Charity Day H 2 greens   9.30 am
Sun 15          
Wed 18 Wednesday morning Bee league H   Gr 2.00 pm
Wed 18 West Oxford Ladies League  bye      
Thu 19 A league v Kidlington A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 19 B league v Adderbury H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 21 Hagbourne A 5 triples men Wh 2.30 pm
Sun 22 Bloxham A 4 rinks mxd Wh 2.00 pm
Mon 23 Masonics (on hire) H 1 green   2.00 pm
Wed 25 Wednesday morning Bee league H   Gr 2.00 pm
Wed 25 West Oxford Ladies League v Woodstock/Kidlington H 3 rinks ladies Gr 6.00 pm
Thu 26 A League v Witney Mills H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Thu 26 B league v Banbury Central B A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Fri 27 Masonics   H 6 triples mxd Wh 2.00 pm
Sat 28 BOL County Finals H 1 green   9.30 am
Sun 29 BOL County Finals (Provisional) H 1 green   9.30 am
Sun 29 Bicester A 4 rinks mxd Wh 2.30 pm
             
    AUGUST        
Wed 1 Wednesday morning Bee league H   Gr 10.00 am
Wed 1 West Oxford Ladies League v Hanborough H 3 ladies rinks Gr 6.00 pm
Thu 2 A League v Watlington A 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 4 Witney Town A 6 rinks mixed Wh 2.30 pm
Sun 5          
Wed 8 Wednesday morning Bee league H   Gr 10.00 am
Wed 8 West Oxford Ladies League v Witney Town A 3 ladies rinks Gr 6.00 pm
Thu 9 A league v Banbury Central A H 4 rinks men Gr 6.00 pm
Sat 11 Bowls Drive H   Gr 2.30 pm
Sun 12          
Mon 13 South Oxford H 4 triples ladies Wh 2.30 pm
Wed 15 Wednesday morning Bee league H   Gr 10.00 am
Thu 16 Men's League Cup 2nd Round        
Sat 18 Carterton H 4 rinks mxd Wh 2.30 pm
Sun 19 Abingdon A 5 triples mxd Wh 2.30 pm
Mon 20 ladies Monday evening league reunion H 1 green Gr 6.15 pm
Wed 22 Wednesday morning Bee league H   Gr 10.00 am
Wed 22 Masonics (on hire) H 1 green   2.00 pm
Sat 25 Begbroke A 4 triples mxd Wh 2.30 pm
Sun 26 OBA Hawker Cup semi and final H 1 green   9.30 am
Thu 30 Men's League Cup semi final        
             
    SEPTEMBER        
Sat 1 Middle Barton A 4 rinks mixed Gr 2.30 pm
Sun 2 Waddesdon H 5 rinks mixed Wh 2.30 pm
Thu 6 Men's League Cup final        
Thu 6 Thame H 5 triples mixed Gr 2.30 pm
Sat 8 FINALS WEEKEND        
Sun 9 FINALS WEEKEND        
Sat 15          
Sun 16          
Mon 17 BOL PRESIDENT V IPP H 1 green   1.00 pm
Sat 22 OBA Champion of Champions H 2 greens   9.30 am
Sun 23 OBA Champion of Champions H 1 green   9.30 am
Fri 28 PRESENTATION DAY        
             
    OCTOBER        
Mon 1 A.G.M.       7.00 pm