Outdoor fixtures from the 16th. of April to end of the season.   

 

Please note that these may be subject to change

 

Our thanks to Brian Flitter aranging all the fixtures and Sue Mayo for compiling these fixture lists

 

Date APRIL Venue Format Time
Sat 16 CAPTAIN V VICE CAPTAIN H All play 2.30 pm
Sun 17        
Sat 23 Didcot H 5 mxd triples 2.30 pm
Sun 24 West Oxford H 4 mxd rinks 2.30 pm
Sat 30 Kidlington A 4 mxd rinks 2.30 pm
  MAY      
Sun 1 South Oxford A 4 mxd triples 2.30 pm
Wed 4 Ladies League v Witney Town A 3 triples  6.30 pm
Thu 5 League Cup B v Chipping Norton H 4 rinks 6.00 pm
Thu 5 League Cup A v Banbury Central A A 4 rinks 6.00 pm
Sat 7 Marlow A 5 mxd rinks 2.00 pm
Sun 8 Witney Town H 4 rinks men 2.30 pm
Mon 9 BOL President v IPP H 6 rinks 1.00 pm
Wed 11 Ladies League v West Witney H 3 triples  6.30 pm
Thu 12 League Cup 2nd round      
Sat 14 Waddesden A 4 mxd rinks 2.30 pm
Sat 14         
Sun 15 BOWLS ENGLAND H A Green 10 - 6.00
Sun 15 Hagbourne H 4 mxd rinks 2.00 pm
Wed 18 Ladies League v Carterton A 3 triples  6.30 pm
Thu 19 B League v OUP H 4 rinks 6.00 pm
Sat 21 West Witney A 5 mxd triples 2.30 pm
Sun 22 Abingdon A 4 mxd rinks 2.30 pm
Tue 24 O.B.A. -v- Bedfordshire H 6 rinks 2.00 pm
Wed 25 Ladies League v Charlbury A 3 triples  6.30 pm
Thu 26 B League v Witney Town B A 4 rinks 6.00 pm
Fri 27 B.E.  Big Weekend H    
Sat 28 B.E.  Big Weekend H   10.00 am
Sun 29 O.B.A. 2 Wood singles H 2 greens 9.00 am
Tues 31 B.O.L -v- Hertfordshire H 1 green 1.30 pm
  JUNE      
Wed 1 Ladies League v Woodstock H 3 triples  6.30 pm
Thu 2 A League v South Oxford A A 4 rinks 6.00 pm
Thu 2 B league v Bloxham H 4 rinks 6.00 pm
Sat 4 Begbroke and Jubilee celebrations H 4 mxd triples 2.30 pm
Sun 5 Marlow H 5 mxd rinks 2.00 pm
Mon 6 Thame A 5 mxd triples 2.30 pm
Tue 7 Oxon Past Presidents (on hire) H 1 green 1.00 pm
Wed 8 Ladies League v Long Hanborough A 3 triples 6.30 pm
Thu 9 A League v Thame H 4 rinks  6.00 pm
Thu 9 B League v    BYE  
Sat 11 Cheltenham A 4R M, 2 T L 2.30 pm
Sun 12        
Wed 15 Ladies League v Witney Town H 3 triples 6.30 pm
Thu 16 A League v Bicester H 4 rinks  6.00 pm
Thu 16 B League v Hanborough A 4 rinks 6.00 pm
Sat 18 Witney Town H 4 mxd rinks 2.30 pm
Sun 19 Didcot A 5 mxd triples 2.30 pm
Sun 19 BOL Unbadged singles H 1 green 10.00 am
Wed 22 Ladies League v Banbury Central H 3 triples 6.30 pm
Thu 23 A league v Charlbury A 4 rinks 6.00 pm
 Thu 23 B League v Blackbird Leys H 4 rinks 6.00 pm
Sat 25 Charlbury H 4 mxd rinks 2.30 pm
Sun 26 BOL Unbadged pairs H 1 green 10.00 am
Sun 26 Headington A 4 mxd rinks 2.30 pm
Wed 29 Ladies League v West Witney A 3 triples 6.30 pm
Thu 30 A league v Kidlington H 4 rinks 6.00 pm
Thu 30 B League v Banbury Chestnuts A 4 rinks 6.00 pm
  JULY      
Sat 2 BOL Fours Quarter and semi finals H 1 green 10.00 am
Sun 3 Gloucester Spa H 6 mxd rinks 2.30 pm
Thu 7 A league v South Oxford A H 4 rinks M 6.00 pm
Thu 7 B League v OUP A 4 rinks 6.00 pm
Sat 9 English Fire Service H 6 rinks mxd 2.30 pm
Sun 10        
Wed 13 Ladies league v Carterton H 3 triples 6.30 pm
Thu 14 A league v Thame A 4 rinks 6.00 pm
Thu 14 B League v Witney Town B H 4 rinks 6.00 pm
Fri 15 Hawker Cup team B v Charlbury B     6.00 pm
Sat 16 SOBELL HOUSE CHARITY DAY H 2 Greens all day
Sun 17        
Mon 18 Royston (touring side) H 6 mxd rinks 2.00 pm
Wed 20 Ladies League v Charlbury H 3 triples 6.30 pm
Thu 21 A league v Bicester A 4 rinks 6.00 pm
Thu 21 B League v Bloxham A 4 rinks 6.00 pm
Sat 23 Hagbourne A 4 mxd rinks 2.00 pm
Sun 24 Bloxham H 4 mxd rinks 2.30 pm
Wed 27 Ladies League v Woodstock A 3 triples 6.30 pm
Thu 28 A league v Charlbury H 4 rinks 6.00 pm
Thu 28 B League    BYE  
Fri 29 Hawker Cup 2nd round     6.00 pm
Sat 30 Witney Town A 4 mxd rinks 2.30 pm
Sun 31 Bicester H 4 mxd rinks 2.00 pm
  AUGUST      
Wed 3 Ladies League v Long Hanborough H 3 triples 6.30 pm
Thu 4 A league v Kidlington A 4 rinks 6.00 pm
Thu 4 B League v Hanborough H 4 rinks 6.00 pm
Sat 6 Desborough Maidenhead A 6 mxd rinks 2.00 pm
Sat 6 BOL finals H 1 green 10.00 am
Sun 7 BOL finals (prov) H 1 green 10.00 am
Sun 7 Royal Household H 6 mxd rinks 2.30 pm
Wed 10 Ladies League v Banbury Central A 3 triples 6.30 pm
Thu 11 B League v Blackbird Leys A 4 rinks 6.00 pm
Fri 12 Hawker cup quarter final      
Sat 13 President's day H   2.30 pm
Sun 14 Ladies County Top Club v Banbury B. A   10.00 am
Mon 15 South Oxford H 4 rinks L 2.30 pm
Tue 18 Middlesex BA v Home Couties BA H 1 green 1.00 pm
Thu 18 B League v Banbury  Chestnuts H 4 rinks 6.00 pm
Sat 20 Cheltenham H 4 R M 2 T L 2.30 pm
Sun 21        
Tues 23 Men's League cup semi finals H 2 greens 5.30 pm
Fri 26 Bowlers on tour H 10 mxd triples 12 noon
Sat 27 Begbroke A 4 mxd triples 2.30 pm
Sun 28 O.B.A. Hawker Cup semi & final H 1 Green  10.00 am
  SEPTEMBER      
Sat 3 Middle Barton H 4 mxd rinks 2.30 pm
Sun 4 West Oxford A 4 mxd rinks 2.30 pm
Sat 10 BOL Champion of Champions H 1 Green 10.00 am
Sun 11 BOL( PROV) H 1 Green 10.00 am
Mon 12 BOL President v IPP H 1 green 1.00 pm
Sat 17 FINALS WEEKEND H   10.00 am
Sun 18 FINALS WEEKEND H   10.00 am
Sat 24 O.B.A. Champion of Champions H 2 greens 9.00 am
Sat 24 Bicester A 4 mxd rinks 2.00 pm
Sun 25 Charlbury H 4 mxd rinks 2.30 pm
  OCTOBER      
Sat 1 PRIZEGIVING      
Mon 3 A.G.M.     7.00 pm